W przypadku każdego oprogramowania technologia zastosowana do jego stworzenia ma bezpośredni wpływ na wydajność i użyteczność. Tworzenie aplikacji webowych w oparciu o właściwą technologię jest kluczowym elementem sukcesu projektu. Jak wybrać oprogramowanie webowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.
Aplikacje webowe – jaka jest ich struktura?
Aplikacje webowe składają się z dwóch stron – frontendu i backendu. Pierwsza z nich zawiera wszystko to, co użytkownik widzi na ekranie i to z tą częścią odbywa się interakcja. Backend odpowiada za funkcjonowanie aplikacji od środka, komunikując się z frontendem i odpowiadając za funkcjonalności.
Frontend najczęściej zawiera komponenty HTML, CSS i JavaScript, który działa często w połączeniu z wieloma bibliotekami (np. React.js) czy też frameworkami (Angular.js, Vue.js). Tworząc zaplecze aplikacji webowych, deweloperzy backendu muszą uwzględnić język programowania, serwer, bazy danych i frameworki. Zadaniem backendu jest umożliwienie komunikacji aplikacji webowej, serwera i bazy danych, wykorzystując w tym celu języki np. Python, PHP czy Java.
W czym pisać aplikacje webowe?
Wiadomo już, że na rynku istnieje więcej niż tylko jedna technologia webowa, a na jej wybór wpływa wiele czynników. Warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy.
Potrzeby biznesowe
Zdefiniuj potrzeby biznesowe, czyli aspekty takie jak rodzaj projektu, jego stopień zaawansowania i wielkość. Dla dużej i wydajnej aplikacji najlepszym wyborem będzie Java, w projektach SaaS świetnie sprawdzi się PHP i JavaScript, a w mniejszych projektach zwracaj uwagę na rozwiązania z gotowymi komponentami.
Budżet
Technologie webowe wpływają również na budżet. Złożoność projektu wpływa na proces twórczy, a więc im bardziej złożony i zaawansowany język, tym wyższa cena powstania aplikacji.
Bezpieczeństwo
Operując dużą ilością danych, potrzebne jest bezpieczne miejsce do ich przechowywania i zapewnienie bezpiecznej wymiany informacji. Ważne jest więc, by wybrane rozwiązanie miało wbudowaną ochronę przed zagrożeniami i posiadało długoterminowe wsparcie jak np. najnowsza wersja Symfony.
Niewłaściwa technologia webowa a wady niewłaściwego wyboru
Wybór niewłaściwej technologii może mieć długofalowe negatywne skutki na projekt, a z pewnością może być kosztownym błędem. Wybór stacku technologicznego wymaga dużo czasu i analizy, dlatego analizują technologie webowe należy zwrócić uwagę na aktualizacje – niektóre rozwiązania będą wymagać częstych cykli. Problemem może być również znalezienie wykwalifikowanych programistów, których zadaniem jest utrzymanie i rozwijanie projektu.
Projektowanie aplikacji internetowych wymaga dokładnego zrozumienia każdego z elementów, z których się składa. Należy być bardzo ostrożnym, by nie paść ofiarą własnych uprzedzeń czy osobistych preferencji. Aby zminimalizować ryzyko, warto współpracować z software housem, który pomoże wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla konkretnego projektu.