shopware logo

Shopware – nowe rozwiązanie e-commerce na rynku

Shopware to jedna z najpopularniejszych niemieckich platform e-commerce typu open source, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Z tego rozwiązania korzysta już ponad sto tysięcy klientów, a wśród nich znajdują się marki takie jak Haribo, Philips czy klub piłkarski Borussia Dortmund. Shopware pracuje niezwykle ciężko, aby poszerzać swoje zasięgi, dlatego platforma dotarła także do Polski. W tym artykule dowiesz się czym jest to stosunkowo nowe dla nas rozwiązanie i dla kogo jest dedykowane.

Co to jest Shopware?

Shopware to bogata w funkcje, przyjazna dla programistów platforma e-commerce oparta na PHP. Narzędzie powstało w Niemczech w 2000 roku i jego pozycja na rynku DACH stała się ugruntowana poprzez liczne wdrożenia w tym rejonie i bogatą sieć partnerów. Shopware jest aplikacją typu open source, a dzięki publicznie dostępnej roadmapie produktu, aktywnie zachęca do wkładu oraz opinii od klientów i społeczności, aby udoskonalać swój produkt. Modułowa architektura oprogramowania umożliwia firmom szybkie uruchomienie, a skalowalność i możliwość pełnej konfiguracji zapewnia firmom znaczną elastyczność, jeśli chodzi o dostosowywanie sklepu do określonych wymagań biznesowych.

Adres platformy: https://www.shopware.com/

Do kogo skierowany jest Shopware?

Platforma Shopware jest dostępna w wielu wariantach zaprojektowanych z myślą o wspieraniu przedsiębiorstw na różnych etapach ich rozwoju, od start-upów po złożone organizacje. W związku z tym, sklep Shopware oferuje cztery różne plany, które odpowiadają wielkościom i potrzebom sklepów internetowego, dzięki czemu są świetną opcją dla małych sprzedawców e-commerce, ale także dla międzynarodowych firm. Ci pierwsi czerpią największe korzyści z bezpłatnej edycji open source – Community. Ten plan ma na celu umożliwienie szybkiego wejścia na rynek bez wcześniejszej wiedzy technicznej. Z drugiej strony mamy wersje Professional i Enterprise, które wymagają bardziej kompleksowej obsługi. Obie wersje dotyczą też sklepów dla modeli biznesowych na średnią i dużą skalę, mają nieograniczony potencjał wzrostu, ale także zapewniają pomoc techniczną. Poszczególne warianty można dopasować do swojej obecnej sytuacji biznesowej w ogólnym znaczeniu, jednak podobnie jak w przypadku każdej firmy czy projektu e-commerce, decyzja czy Shopware jest odpowiedni dla Ciebie jest subiektywna i wymaga jasnego zrozumienia celów biznesowych.

Sklep Shopware – jakie są zalety?

Ogromny rozwój Shopware ma oczywiście związek z wieloma zaletami, jakie oferuje platforma, bo zapewnia ona szereg kompleksowych funkcji, dzięki którym dla wielu właścicieli może okazać się atrakcyjne.

Shopware to multi-store

Podobnie jak główny konkurent – Magento, Shopware ma również możliwość zarządzania wieloma sklepami w ramach jednego dashboardu. Zarządzanie produktami i katalogami jest bardzo łatwe poprzez elastyczne narzędzia. Możliwe jest też tworzenie zindywidualizowanych doświadczeń opartych strumieniach produktów, które reagują na zachowania zakupowe odwiedzających, co wygląda tak, że możesz tworzyć grupy produktów, a kiedy odwiedzający wybierze konkretny filtr, wyświetli się mu spersonalizowany strumień z artykułami.

Rozbudowane funkcje marketingowe

Oprócz strumieni produktów, na platformie dostępnych jest wiele dodatkowych funkcjonalności z zakresu marketingu. Przykładowo, istnieje możliwość segmentacji klientów za pomocą strumieni na podstawie ich zainteresowań lub wcześniej wykazanych zachowań zakupowych. Kolejną ciekawą opcją jest program lojalnościowy, w którym klienci mogą zbierać punkty przy każdym zakupie, a te można dalej wymienić na bonus czy atrakcyjną zniżkę.

Prosta konfiguracja i obsługa

Dużą zaletą niemieckiego rozwiązania e-commerce jest łatwa konfiguracja sklepu. Użytkownicy mają dostęp do licznych samouczków i prostych instrukcji, a bardziej doświadczeni userzy nie powinni mieć żadnych problemów podczas całego procesu. Sam panel administracyjny jest przejrzysty i intuicyjny, ponieważ w proces jego tworzenia zaangażowani byli sprzedawcy e-commerce. Panel da się w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb i elastycznie rozbudowywać o gotowe rozszerzenia.

Zaangażowana społeczność platformy

Pozytywnym aspektem Shopware jest też duża i aktywna społeczność. W przypadku prawie każdego istotnego tematu – wtyczek, motywów czy wersji, użytkownicy pomagają innym. Na forach powstały tysiące dyskusji, które wskazały wiele odpowiedzi, wskazówek i trików. Oprócz forum użytkowników, ekosystem Shopware składa się z licznych postów na blogach i artykułów dostosowanych do pomocy handlowcom.

Shopware oferuje sporo korzyści, dlatego warto pochylić się nad tą propozycją i dokładniej przeanalizować potencjał platformy do swojego e-commerce. Jak zawsze, powinieneś przede wszystkim pod uwagę wziąć to, czego dokładnie szukasz i tego, co najlepiej pasuje do Twojego modelu biznesowego. Pamiętaj też, że dobrze wybrana platforma e-commerce to długoterminowa inwestycja we własny biznes, dlatego warto podejść do tej decyzji ze spokojem.

Chcesz się dowiedieć więcej o platformie Shopware? Sprawdź opis tutaj https://smartbees.pl/uslugi/shopware.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.