Drupal CMS – wady i zalety. Czy warto?

Logo Drupal CMS

Znany przede wszystkim ze swojego bezpieczeństwa Drupal CMS, jest reklamowany jako najpotężniejszy ze wszystkim systemów do zarządzania treścią dostępnych na rynku. Czy rzeczywiście Drupal jest wart opinii jaką posiada? W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę funkcjonalności Drupala i sprawdzamy, czy warto wykorzystać go podczas tworzenia stron internetowych.

Co to jest Drupal?

Zacznijmy jednak od podstaw. Czym tak naprawdę jest Drupal? Drupal to CMS, czyli system do zarządzania treścią, umożliwiający tworzenie stron internetowych. Oprogramowanie to należy do kategorii open source, zatem kod źródłowy jest bezpłatnie dostępny dla użytkowników i można dowolnie go wykorzystać, tworząc nawet własne oprogramowanie. Drupala charakteryzuje szeroka gama funkcjonalności, które wyróżniają go spośród innych systemów do zarządzania treścią, ale o tym już poniżej.

Zalety Drupala

Ale o co tyle hałasu? Tyle mówi się o ogromnych możliwościach tego oprogramowania, więc sprawdźmy jakie są zalety Drupala.

Bezpieczeństwo – Zaleta Drupala nr.1

Nie można byłoby inaczej rozpocząć tego zestawienia. Bezpieczeństwo to jeden z najmocniejszych punktów Drupala. Zachowanie wysokiego poziomu zabezpieczeń możliwe jest dzięki specjalnie powołanemu do tego celu zespołowi, który składa się z kilkudziesięciu specjalistów z całego świata. Zespół ten nieustannie pracuje nad zwiększeniem ochrony przed atakami hakerskimi i identyfikuje potencjalne luki w zabezpieczeniach systemu.

Elastyczność – Zaleta Drupala nr.2

Elastyczność Drupala pozwala na dostosowanie w witrynie niemal wszystkiego. Niezależnie od tego czy jest to blog, ankieta, strona – wszystko to można bezproblemowo tworzyć i mieć kontrolę nad użytkownikami, którym można przypisać konkretne role na stronie. Nie bez znaczenia są też moduły dostępne na oficjalnej stronie Drupala. Jest ich ponad 40 tysięcy, dzięki którym termin elastyczność nabiera nowego znaczenia.

Skalowalność – Zaleta Drupala nr.3

Drupal to CMS, który pozwala na nieustanny rozwój, dzięki swojej modułowej architekturze. Pozwala to na poszerzanie systemu o coraz to nowe funkcje, kiedy tylko jest to potrzebne. Strona oparta o Drupal może rosnąć razem z prowadzonym biznesem i przyjmować więcej zadań, nie tracąc przy tym dotychczasowej jakości.

Wielojęzyczność – Zaleta Drupala nr.4

Tłumaczenie strony na wiele języków bywa zmorą, gdy tworzy się kilka wersji językowych danej witryny. Drupal oferuje podstawowe funkcjonalności w 90 językach, co zdecydowanie ułatwia wiele czynności.

Przyjazny SEO – Zaleta Drupala nr.5

Czysty kod i mnogość dostępnych modułów SEO do systemu Drupal sprawia, że jest to narzędzie przyjazne SEO. Gama rozszerzeń do Drupala jest w tym zakresie naprawdę szeroka i pozwala wzbić się digital marketerom na wyżyny optymalizacji wyszukiwarek.

Wady Drupala

Krzywa uczenia się – Wada Drupala nr.1

Wdrożenie i dostosowanie Drupala wymaga wiedzy specjalistycznej kodów HTML, PHP i CSS, dlatego Drupal pod tym względem różni się od innych systemów CMS. Dokumentacja Drupala jest bardzo szczegółowa, dzięki czemu przejście pewnych kroków jest łatwiejsze, jednak nie zmienia to faktu obowiązkowej wiedzy technicznej.

Wsparcie techniczne – Wada Drupala nr.2

Z racji tego, że Drupal jest mniej popularnym systemem do zarządzania treścią niż chociażby WordPress to fakt uzyskania wsparcia dla tego oprogramowania może być utrudniony. Liczba agencji i programistów specjalizujących się w tym zakresie jest mniejsza, a opłata za usługi wyższa.

Utrzymanie systemu – Wada Drupala nr.3

Bieżąca konserwacja i poprawki bezpieczeństwa dotyczą w zasadzie każdego CMS-a, podobnie jak wdrożenie odpowiednich działań, gdy zacznie wzrastać ruch na stronie. Należy zainwestować wtedy w lepszy hosting i pomoc specjalisty, co generuje koszty.

Drupal – czy warto?

Drupal to potężne narzędzie, jednak nie jest odpowiedni dla każdego projektu i raczej nie przyda się w przypadku naprawdę niewielkich stron. Jeśli jednak poszukujesz bezpiecznego systemu, który jest przyszłościowy i może rozwijać się wraz z prowadzoną działalnością, to Drupal jest zdecydowanie wart wszystkich pochwał, o których tak wiele się mówi.