WordPress CMS – wady i zalety. Czy warto?

CMS Wordpress

Planujesz stworzyć stronę internetową? W takim razie na pewno słyszałeś o najpopularniejszym systemie do zarządzania treścią, jakim jest WordPress. W dzisiejszym artykule sprawdzimy wady i zalety tego oprogramowania, by finalnie ocenić czy faktycznie warto z niego korzystać.

Co to jest WordPress?

Na sam początek parę podstawowych informacji o WordPressie. Jest to CMS, z języka angielskiego Content Management System, czyli w dosłownym tłumaczeniu system zarządzania treścią, dzięki któremu bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej można stworzyć witrynę. WordPress jest darmowym oprogramowaniem, które można pobrać z oficjalnej strony i posiada wiele różnych funkcjonalności, dzięki którym można stworzyć zarówno zwykłą stronę www, jak i sklep online. Z WordPressa korzystają nie tylko osoby prywatne, ale też duże firmy znane na całym świecie, łącznie dając ponad 30% udziału w rynku.

Zalety WordPressa

Co sprawia, że WordPress jest tak często wybieraną platformą? Dlaczego ponad jedna trzecia stron na świecie wdrożona jest właśnie w oparciu o ten CMS?

Darmowy i łatwo dostępny – Zaleta WordPressa nr.1

Jedną z największych zalet WordPressa jest jego darmowa dostępność. System można w całości wykorzystać bezpłatnie, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach licencji oprogramowania. Jego instalacja jest szybka, wystarczy pobrać paczkę ze strony, by móc rozpocząć korzystanie z oprogramowania. Sam interfejs oprogramowania jest czytelny, a nauka nie powinna zająć dużo czasu – nawet początkującym.

Prosta rozbudowa witryny – Zaleta WordPressa nr.2

WordPress oferuje tysiące wtyczek i motywów, które ułatwiają tworzenie strony, ale również pozwalają na poszerzanie możliwości strony. Rozszerzenia do WordPressa występują w wersjach darmowych i płatnych, ale nawet te bezpłatne są w stanie mocno rozszerzyć funkcjonalności strony. Motywy WordPressa zmienią wygląd witryny, a obecnie istnieje ich ponad 5000, więc z pewnością jest w czym wybierać.

Popularność – Zaleta WordPressa nr.3

WordPress jest szalenie popularnym oprogramowaniem, dlatego jego społeczność jest ogromna. Duża grupa odbiorców, która aktywnie działa w sieci tworzy wiele materiałów, blogów czy szkoleń, które pomagają podczas nauki WordPressa czy w przypadku wystąpienia trudności. Popularność tego narzędzia to również łatwy dostęp do wielu specjalistów, których na rynku z pewnością nie będzie brakować.

SEO – Zaleta WordPressa nr.4

WordPress znany jest z tego, że posiada bardzo duże możliwości SEO. Oprogramowanie automatycznie generuje opisy meta i tagi tytułowe, dzięki czemu wyszukiwarki wiedzą o publikowanych treściach. Jeśli podstawowe narzędzia w celu optymalizacji wyszukiwarek w WordPress nie są wystarczające, wystarczy zainstalować moduł, który oferuje bardziej zaawansowane opcje.

Wady WordPressa

Pomimo wielu zalet, WordPress posiada również wady, które być może przekreślą go pod kątem zastosowania, dla którego chcesz go wykorzystać. Co w WordPressie jest nie tak?

Brak wielojęzyczności – Wada WordPressa nr.1

WordPress w przeciwieństwie do np. Drupala nie posiada natywnego wsparcia wielojęzyczności. Zdobycie rynku zagranicznego i stworzenie witryny w wielu opcjach językowych wymaga zainstalowania wtyczek lub duplikowania strony.

Bezpieczeństwo – Wada WordPressa nr.2

To dość sporna kwestia, jednak witryny WordPress są bardziej narażone na ataki hakerskie poprzez wrażliwość rozszerzeń i motywów, a przez popularność skryptu stanowi on dość łatwy cel.

Prędkość – Wada WordPressa nr.3

Niektóre wtyczki czy motywy zawierają niepotrzebne fragmenty kodów, które spowalniają witrynę. To samo dzieje się w przypadku przeładowania strony treścią, której w dużych ilościach WordPress może nie udźwignąć.

WordPress – czy warto? (podsumowanie)

CMS, którego chcesz użyć do stworzenia własnej witryny powinien odpowiadać konkretnym potrzebom projektu. Jeśli zależy Ci na szybkim wdrożeniu i łatwym znalezieniu specjalistów, a twoja strona lub sklep charakteryzują się raczej niską liczbą odwiedzin to WordPress jest świetnym wyborem. Jeśli jednak planujesz stworzyć zaawansowaną witrynę z dużą ilością contentu i wyznajesz przyszłościowe podejście do projektu to WordPress nie jest wart polecenia – to zdecydowanie wykracza poza jego standardową funkcjonalność.