Wizerunek firmy - jak budować?

Wizerunek firmy – jak budować?

Budowanie pozytywnego wizerunku firmy powinno być celem każdego przedsiębiorcy. W ten sposób można przyciągnąć klientów, zwiększyć sprzedaż, wzbudzić zainteresowanie swoją ofertą. Jest to działanie długofalowe, nad którym należy nieustannie pracować.

Co to jest wizerunek firmy?

Wizerunek firmy to sposób, w jaki przedsiębiorstwo jest postrzegane nie tylko przez konsumentów, ale i kontrahentów czy pracowników. W związku z tym, że konkurencja na rynku jest silna – każdego roku powstają kolejne firmy, inne poszerzają swoje usługi – dbanie o wizerunek firmy jest już niemal koniecznością. To właśnie on może zaważyć o tym, że klient wybierze naszą ofertę.

Dlaczego wizerunek firmy jest ważny?

Obecnie na wizerunek firmy składają się przede wszystkim działania w Internecie. Twoje przedsiębiorstwo musi być więc tam przede wszystkim widoczne. Nie da się wykorzystywać maksimum swojego potencjału, opierając się tylko na “poczcie pantoflowej”. Dlatego obecność w Internecie to już dzisiaj prawdziwe must have.

Poprzez budowanie wizerunku należy dążyć do tego, aby sama firma stawała się coraz bardziej rozpoznawalna. W ten sposób rodzi się świadomość marki. Klienci słysząc nazwę jakiegoś brandu, myślą sobie: “To ta ekofirma” lub “Oni dają fajne gratisy”. Takie przedsiębiorstwo budzi od razu większe zaufanie potencjalnych klientów, ponieważ przestaje być anonimowe. Konsumenci chętniej dzielą się opiniami o takiej firmie, niestety, również tymi negatywnymi, ale właśnie prawidłowe budowanie wizerunku firmy sprawia, że jest ona w stanie poradzić sobie z nieprzychylnymi recenzjami. Dzięki czemu nawet w sytuacji kryzysowej wie ona, jak zareagować i nie zniechęcić do siebie klientów.

Rodzaje wizerunku firmy

Możemy wyróżnić kilka rodzajów wizerunku przedsiębiorstwa:

  • rzeczywisty – rzeczywiste postrzeganie firmy w swoim otoczeniu,
  • lustrzany – subiektywny wizerunek firmy wśród swoich pracowników,
  • pożądany– wizerunek marki, który firma chciałaby stworzyć na rynku,
  • optymalny– połączenie wizerunku rzeczywistego, lustrzanego i pożądanego, które jest możliwe do zrealizowania w danej sytuacji rynkowej.

Ostatni rodzaj w praktyce jest trudny do osiągnięcia.

Dbanie o wizerunek firmy

Czynniki kształtujące wizerunek firmy

Na kształtowanie wizerunku firmy ma wpływ wiele czynników. Można je podzielić na trzy grupy.

  1. Czynniki psychologiczne – w związku z tym, że obraz firmy tworzy się w naszej głowie, na jego odbiór mają wpływ indywidualne cechy charakteru. Jeżeli ławo ulegamy wpływom, tym łatwiej będzie nam uwierzyć danej marce. Umysł ludzki poza tym chłonie to, co racjonalne, więc obdarzymy większą aprobatą firmę, której wizerunek zgodny jest z ogólnie przyjętą moralnością.
  2. Czynniki prawne – ochrona prawna wizerunku, np. logotypu, patentów, produktów, tak aby zabezpieczyć własność intelektualną przedsiębiorstwa.
  3. Czynniki rynkowe – tutaj pierwsze skrzypce gra marketing, pozycja na rynku, baza kontaktów z kontrahentami itp.

Jak zbudować pozytywny wizerunek firmy?

Błędnie uważa się, że na właściwy wizerunek przedsiębiorstwa składają się tylko działania marketingowe i PR-owe. Tymczasem to praca całej organizacji – począwszy od pracowników przez dział HR aż po zarząd. Dobrym punktem wyjścia do budowania pozytywnego wizerunku firmy jest stworzenie strategii, w której zawrzemy misję przedsiębiorstwa, jak również cele, które chcemy osiągnąć czy politykę cenową lub zasady dystrybucji. Przydatne okaże się również stworzenie strategii komunikacji, dzięki której będziemy w jednolity sposób komunikować się z odbiorcami oraz budować zaangażowanie wśród swojej społeczności.

Działania wizerunkowe w Internecie

Jeżeli nie ma Cię w sieci, to nie istniejesz. To zdanie doskonale obrazuje, jak ważne jest prowadzenie działań wizerunkowych online. Strona internetowa, fanpage, płatne reklamy – to wszystko pomaga budować świadomość marki i przyczynia się do wzrostu jej popularności, dlatego warto zainwestować w ten obszar działalności.

Działania wizerunkowe offline

W offlinie większe podmioty mogą się zdecydować na billboardy, reklamę w prasie, radiu, telewizji, a ci mniejsi z kolei chociażby na ulotki. Mimo że obecność w sieci jest nie do przecenienia, to wciąż jest spora grupa klientów, która z tego medium nie korzysta (np. osoby 60+). Dlatego tworząc wizję przedsiębiorstwa, nie można zapomnieć o tym, by z częścią swoich działań dotrzeć do tych, którzy na co dzień nie korzystają z Internetu.

Co składa się na pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa?

Na wizerunek firmy składa się szereg działań. Warto jednak pamiętać, aby w ich kreśleniu wziąć pod uwagę własne możliwości. Często zdarza się, że niewielkie marki aspirują do światowych gigantów z milionowym budżetem. Może to tylko powodować frustrację i złość. Stawiajmy więc sobie małe cele niewymagające na start wielkich nakładów finansowych.

Wszystkie działania powinny się też opierać na harmonogramie. Nie ma jednak sensu tworzenie go z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Trendy bardzo szybko się zmieniają, więc lepiej skupić się na tym, co zrobić w najbliższym kwartale. Poniżej przedstawiamy elementy, na których warto się skupić.

Poza tym kreowanie wizerunku nie może się ograniczać jedynie do pozyskiwania nowych klientów. Warto również pamiętać o tych obecnych, docenić ich lojalność, zaproponować jakiś benefit. Tak „zaopiekowany” klient wróci ponownie bądź poleci nas rodzinie i znajomym. Możemy również robić badania satysfakcji klientów, które pozwolą ocenić, jakie obszary naszej działalności wymagają poprawy, a co cieszy się zadowoleniem.

Dbanie o wizerunek firmy

Spójna identyfikacja wizualna

Podstawą identyfikacji wizualnej jest logo. Poza tym jest to również określony font, kolory brandowe, które pojawiają się we wszystkich kanałach komunikacji. Warto również jako firm dysponować profesjonalnym papierem firmowym czy stopką mejlową. Wiele osób zapomina, że na obraz firmy składa się też samo wnętrze, wystrój, to co kontrahent, klient, przyszły pracownik zobaczy po przekroczeniu progu. Zadbana recepcja, sala konferencyjna czy jednolite służbowe outfity budzą pozytywne skojarzenia wśród osób z zewnątrz.

Strona internetowa

Najlepszą wizytówką firmy jest strona internetowa. Powinna ona zawierać wszystkie najważniejsze informacje, tak aby klient nie musiał szukać telefonu czy mejla do firmy w gąszczu informacji. Warto tu również dostosować witrynę do identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa, a co kilka lat odświeżyć layout, ponieważ technologia szybko idzie naprzód. Wizerunkowo anachroniczna, przestarzał witryna nie będzie budziła zaufania klientów.

Wartościowym uzupełnieniem dla strony internetowej okaże się blog, gdzie klient znajdzie eksperckie treści odpowiadające na jego zapytania. Niewątpliwym plusem będzie także publikacja artykułów na portalach i serwisach tematycznych, dzięki czemu uda się zaprezentować firmę szerszemu audytorium.

Media społecznościowe

To właśnie w mediach społecznościowych kreuje się przede wszystkim wizerunek firmy. Facebook wydaje się w tym przypadku absolutną koniecznością. Klienci właśnie tam kierują swoje pierwsze kroki – sprawdzają, co marka publikuje, jak komunikuje się ze swoimi klientami i kiedy opublikowała ostatni wpis. Nikt raczej nie skorzysta z usług firmy, która ostatni post wrzuciła 2 lata temu.

W ostatnim czasie w budowaniu wizerunku stał się pomocny LinkedIn. Jego biznesowy charakter docenią przede wszystkim korporacje lub agencje, czyli wszystkie te miejsca, gdzie liczy się profesjonalizm i chcemy zaprezentować się jako ekspert w danej dziedzinie. Coraz częściej sympatią firm i użytkowników cieszy się Instagram, który pozwala pokazać firmę od kuchni. Zaprezentowanie mniej formalnego oblicza pomaga w budowaniu zaangażowanej społeczności i świadomości marki.

Wizytówka Google Moja Firma

Przy pomocy tego bezpłatnego narzędzia stworzysz wizytówkę dla swojego biznesu, co jest szczególnie istotne dla pozycjonowania lokalnego. Jeżeli ktoś będzie szukał w okolicy danych usług lub produktów, np. wpisując warsztat samochodowy Warszawa, to Twoja warszawska firma wyświetli się na liście. W ten sposób dotrzesz do odbiorców z konkretnego regionu. Google Moja Firma daje również możliwość dodawania opinii czy prezentowania oferty. Z tego narzędzia często korzystają internauci, aby sprawdzić, jak inni użytkownicy oceniają na przykład restauracje, hotele, zakłady fryzjerskie czy salony kosmetyczne.

Wydarzenia branżowe

Wszelkiego rodzaju konferencje, spotkania, śniadania biznesowe to dobra okazja, by nawiązać szereg wartościowych kontaktów w branży, co może później przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Każda rozdana wizytówka to szansa na odzew ze strony potencjalnych klientów. Warto pamiętać, że kontakt „face to face” zwykle bywa bardziej owocny niż ten przeprowadzany drogą e-mailową lub telefoniczną, ponieważ w ten sposób nawiązuje się relacja, a my jako firma pokazujemy swoje „ludzkie” oblicze.

Dbanie o wizerunek firmy – podsumowanie

Działania wizerunkowe mogą okazać się skutecznym sposobem na wzrost świadomości marki, a to już krótka droga, by zwiększyć sprzedaż czy zaufanie klientów. Konsekwentna strategia, własna witryna internetowa czy obecność w mediach społecznościowych to małe kroki pozwalające na kreowanie pożądanego wizerunku firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.