Joomla CMS – wady i zalety. Czy warto?

Joomla CMS

Wprowadzona na rynek w 2005 roku Joomla był niegdyś najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią na rynku. Często z tego powodu jest porównywana z obecnym liderem, czyli WordPressem. W dzisiejszym artykule przedstawimy wady i zalety CMS-a Joomla, a na końcu podsumujemy całość, by sprawdzić czy warto zaczynać pracę z tym systemem.

Co to jest Joomla?

Joomla jest darmowym systemem typu open source, do którego używa się PHP, jako języka programowania. Ten system do zarządzania treścią jest całkiem przyjazny osobom, które nie posiadają umiejętności programistycznych i mogą w prosty sposób publikować treści na swojej stronie. Dzięki Joomla można samodzielnie stworzyć własną stronę internetową, pobierając bezpłatne oprogramowanie oraz dostępne w Internecie darmowe szablony.

Zalety Joomli

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem Joomli do swojego projektu? Sprawdź, co zyskasz, korzystając właśnie z tego CMS-a – poniżej przedstawiamy kilka zalet.

Joomla to open source

Tak jak wspominaliśmy już wyżej – Joomla jest darmowym rozwiązaniem. CMS typu open source pozwala użytkownikom na bezpłatne pobieranie kodu źródłowego z platformy Joomla, nie ponosząc przy tym żadnych opłat licencyjnych.

Łatwe korzystanie

Joomla jest trochę bardziej skomplikowana niż WordPress, dlatego powinna dobrze sprawdzić się osobom początkującym. Panel administracyjny Joomli jest prosty, a skomplikowane opcje konfiguracji można wykonać kilkoma kliknięciami. Sam system jest bardziej zorientowany na użytkownika niż na programistę, dlatego w panelu admina dostępnych jest kilkanaście opcji konfiguracji, zatem nie trzeba posiadać znajomości kodów.

Aktywna społeczność

Społeczność oprogramowania Joomla to bardzo potężna grupa, która wspiera innych użytkowników tego systemu. Społeczność Joomla jest aktywna i oferuje wiele narzędzi wsparcia dla tych osób, które mają pytania. Istnieje wiele samouczków dla początkujących użytkowników oraz fora dyskusyjne,
na których prowadzone są liczne wymiany informacji z różnych kategorii.

Obsługa handlu elektronicznego

Niewiele osób wie, że Joomla również oferuje rozwiązania e-commerce np. VirtueMart czy HikaShop i te dwa są najbardziej popularnymi wśród rozszerzeń Joomla w tym celu. Rozszerzenia różnią się między sobą elastycznością, zaawansowaniem i funkcjonalnościami, jednak są całkiem nieźle rozwinięte i pozwolą na wsparcie handlu elektronicznego.

Wady Joomli

Najważniejsze z zalet wymieniliśmy powyżej, czas więc na wady oprogramowania. Jakie słabe strony można wyróżnić w Joomla?

Darmowe rozszerzenia i motywy

Dostępność darmowych rozszerzeń Joomla nie jest imponująca w porównaniu do np. Drupala czy WordPressa, w których liczba rozszerzeń liczona jest
w dziesiątkach tysięcy. W Joomla bezpłatne rozszerzenia są dalekie od tych, które oferuje konkurencja. Podobnie jest z szablonami – te, które są dostarczone bezpłatnie są po prostu okropne. Warto też wspomnieć, że wiele z rozszerzeń jest nieaktualnych, a inna część ma ograniczoną funkcjonalność. Funkcjonalna i ładna strona wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

Problemy ze zgodnością

Instalacja kilku rozszerzeń jednocześnie może wywołać problem z ich zgodnością. Często, aby rozwiązać ten problem należy dokonać zmian w kodzie – inaczej po prostu ciężko będzie o dostęp do pełnej funkcjonalności danej wtyczki.

Bardziej złożony niż WordPress

Jeśli coś może być łatwe to dlaczego by to utrudniać? Właśnie tak jest w przypadku Joomli. Prostota WordPressa to zdecydowanie zmora Joomli, zwłaszcza w przypadku kompletnie nowych użytkowników, którzy w większej części wybiorą właśnie tę prostszą opcję tworzenia i konfigurowania treści.

Joomla – czy warto?

Niewątpliwie Joomla jest silnym graczem na rynku systemów do zarządzania treścią. System oferuje zaawansowane narzędzia, by tworzyć świetne strony internetowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że w tym celu należy zainwestować, ponieważ dostępne bezpłatne dodatki mogą okazać się niewystarczające. Na sam koniec dodamy, że udział Joomli w rynku powoli maleje, co może mieć znaczący wpływ na wybór tego CMS-a.