Tworzysz stronę internetową i zastanawiasz się na jaki system zarządzania treścią postawić? Wybór odpowiedniej platformy to jedna z ważniejszych decyzji, która wpłynie na większość aspektów Twojego projektu, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy. W poniższym artykule przyjrzymy się dwóm popularnym systemom tj. WordPress i Drupal. Który z nich wybrać?
Czym jest WordPress?
WordPress, czyli najpopularniejszy system zarządzania treścią, z którego korzysta około 30% wszystkich stron internetowych na świecie. To narzędzie jest kierowane do wszystkich użytkowników, dlatego każdy może stworzyć własną witrynę. Jakie są plusy i minusy tego systemu CMS?
Zalety WordPressa
WordPress należy do oprogramowania typu open source, dlatego jest darmowym rozwiązaniem. CMS oferuje gamę darmowych i płatnych wtyczek, które pozwalają na poszerzanie możliwości witryny. Z racji tego, że jest to najpopularniejszy CMS na rynku, nie musisz obawiać się problemów związanych z brakiem pomocy technicznej – aktywna społeczność na forach, grupach i wielu specjalistów będą do Twojej dyspozycji. Zdecydowaną przewagą WordPressa jest jego łatwość użytkowania, dzięki czemu sprawdzi się on również u początkujących.
Wady WordPressa
Początkowo WordPress został stworzony, jako platforma do blogowania, dlatego nie sprawdzi się on podczas dużego obciążenia i nie obsłuży dużej ilości contentu. Narzędzie to posiada wiele funkcji, jednak nie do końca sprawdzi się w bardziej rozbudowanych projektach, a poprzez ogromną popularność i prostotę w użytkowaniu wiele witryn może wyglądać podobnie.
Czym jest Drupal?
DRUPAL, podobnie jak WordPress, jest systemem open source, jednak nie jest aż tak popularny. Strona na Drupalu zapewnia o wiele więcej funkcjonalności, których nie zapewnia poprzednik. Co należy o nim wiedzieć?
Zalety Drupala
Drupal słynie ze swojego bezpieczeństwa i często mówi się o nim, że jest najbezpieczniejszym systemem CMS na rynku. Strona na Drupalu oferuje największy potencjał dostosowywania, dlatego niezależnie od tego czy planujesz stworzyć bloga, serwis informacyjny, sklep internetowy czy zwykłą stronę wizytówkową – Drupal poradzi sobie w każdych warunkach. Zaawansowane funkcje oraz możliwość dodawania nowych funkcjonalności poprzez moduły to kolejna z zalet CMS-a.
Wady Drupala
Mniejsza popularność Drupala wpływa na to, że specjalistów w tej kategorii jest mniej, a ich pomoc jest droższa. Konfiguracja strony wymaga pomocy programistycznej i jest dość czasochłonna, a aktualizacja starszych niż ósma wersja Drupala do najnowszego wydania może okazać się problematyczna.
Zdecydowanie tańszą i bardziej przystępną opcją dla ogółu jest WordPress, a zwłaszcza wtedy, gdy nie planujesz zatrudnienia programistów do stworzenia swojej witryny. Drupal świetnie sprawdzi się podczas bardziej rozbudowanych projektów, które wymagają dostosowania i elastyczności. Oba systemy posiadają swoje ograniczenia, ale też i szerokie możliwości – ostateczny wybór zależy więc od tego, jakiej strony potrzebujesz i jak bardzo planujesz rozbudować swoją internetową działalność.
Chcesz wiedzieć więcej przeczytaj wpis „Drupal vs WordPress – na co się zdecydować tworząc stronę internetową?”