Tworząc własny sklep e-commerce z pewnością nieraz usłyszałeś propozycje utworzenia działalności na oprogramowaniu Magento. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom tego oprogramowania, by sprawdzić, czy ta platforma faktycznie jest godna uwagi.
Co to jest Magento?
Platforma Magento to skrypt typu open source, który ma na celu tworzenie sklepów e-commerce. Oprogramowanie open source pozwala na pobranie narzędzia za darmo przez użytkowników, co niewątpliwie jest największym atutem skryptu. Pierwsza wersja Magento została wydana 2008 roku i po dziś dzień jest wiodącym rozwiązaniem na świecie.
Zalety Magento
Czym wyróżnia się Magento i co takiego ma w sobie, że przyciąga tak dużą liczbę użytkowników? Sprawdźmy kilka zalet tego rozwiązania.
Open Source
Nie da się nie wymienić tej cechy Magento – fakt darmowego dostępu do tej technologii to ogromna zaleta w dobie coraz bardziej konkurencyjnego rynku. Korzystanie z oprogramowania open source pozwala zaoszczędzić na opłatach licencyjnych, ale też pomocy technicznej. W jaki sposób? Ogólna dostępność narzędzia pozwala na łatwy dostęp do specjalistów, którzy nie posiadają monopolu na rynku, zatem jeśli jedna oferta nam nie odpowiada, zawsze możemy skorzystać z innej.
Możliwości SEO
Platforma Magento jest przyjazna pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek, a to jedna z najważniejszych rzeczy podczas prowadzenia handlu elektronicznego. Magento posiada wiele istotnych funkcjonalności SEO, które pozwalają zmieniać i optymalizować elementy strony takie jak nagłówek strony czy metatagi. Oprócz tego, oprogramowanie zapewnia dobrą strukturę adresów URL oraz daje możliwość dostosowywania motywów czy przycisków na stronie, by na każdym ekranie wyglądały dobrze.
Zaawansowane funkcjonalności
Magento gwarantuje ogromne możliwości do prowadzenia firmy, dzięki wbudowanym funkcjonalnościom. Wśród nich znajduje się obsługa wielu sklepów, obsługa wielu walut, konfiguracja katalogu produktów składającego się z setek tysięcy elementów, funkcje merchandisingowe, narzędzia analityczne, promocyjne i marketingowe, zarządzanie zamówieniami oraz zapasami i wiele, wiele innych. Jeśli to wszystko okaże się niewystarczające wystarczy zainstalować dodatkowe moduły, które pozwolą poszerzyć możliwości sklepu.
Duża społeczność
Fakt przynależności Magento do programów open source wiąże się z tym, że jest ono obsługiwane przez większą liczbę programistów Społeczność Magento liczy ponad 360 000 aktywnych użytkowników, 8000 certyfikowanych programistów i 1500 partnerów, którzy pomogą znaleźć rozwiązania wszelkich problemów podczas użytkowania platformy.
Wady Magento
Nie ma jednak produktów idealnych, dlatego dla równowagi – czas na kilka wad Magento.
Wymaga odpowiednich umiejętności
Magento to bardzo złożona platforma, składająca się z wielu plików i tabel, do których wymagana jest specjalistyczna wiedza programistyczna. Osoby bez wiedzy czy też początkujący programiści bez odpowiednich umiejętności nie będą w stanie zbudować sklepu w oparciu o Magento.
Środowisko hostingowe
Odpowiednie działanie sklepu na Magento uwarunkowane jest dobrym środowiskiem hostingowym. Współdzielony hosting może powodować powolne działanie sklepu, a tym samym negatywne odczucia użytkowników, którzy go odwiedzają, dlatego odpowiednia konfiguracja i hosting jest niezbędnikiem przy Magento.
Całkowity koszt posiadania
Mimo tego, że Magento jest darmowym oprogramowaniem to jednak koszty związane z dodatkowymi modułami, systemami, hostingami i ogólnym utrzymaniem platformy, są dość wysokie. Do tego należy również doliczyć koszty obsługi programistycznej, których nie da się uniknąć.
Magento – czy warto?
Platforma Magento jest skierowana głównie do średnich i dużych sklepów internetowych, dla których liczą się zaawansowane funkcje, skalowalność i tempo rozwoju. Podsumowując całość – czy Magento to oprogramowanie warte uwagi? Z pewnością tak, jednak wszystko zależy od tego, czego wymagasz od sklepu e-commerce. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potężne narzędzie, które wprowadzi twój handel elektroniczny na nowy, wyższy poziom, a inwestycja w Magento to z pewnością dobra inwestycja na lata.